Virtuálna budúcnosť do vašej domácnosti

Spoločnosť Google nainštalovala do novej rady telefónov Pixel službu Google Assistant, ktorá slúži ako váš virtuálny pomocník. Zariadenie, ktoré tento systém využíva a stane sa súčasťou vašej domácnosti, je Google Home. Poďme si ho teraz predstaviť oficiálne.

Google Home bezdrôtový reproduktor s vlastným mozgom

O zariadení Google Home sme počuli už tento rok na oficiálnej konferencii I /O v máji, v tej dobe to bola ale len ochutnávka. Google predstavil Home detailnejšie až dnes. A o čo teda ide? O bezdrôtový reproduktor s mikrofónom, ktorý je napojený do vašej domácej siete. Vďaka prepojeniu so službou Google Assistant sa z neho ale stáva mocný a hlavne inteligentný pomocník. Možností je veľa. Zariadenie ponúkne moderný design a okrem ovládania hlasom ponúkne aj touchpad na svojej vrchnej časti.

V prvom rade vám Google Home umožní získať akékoľvek informácie z internetu, a to inteligentnejšou formou, než len obyčajné hlasové vyhľadávanie. Google Assistant sa snaží vašim otázkam porozumieť a podľa toho vyhľadať relevantné informácie a ktoré podáva ľudskejšou formou.

Zvládne toho veľa - odpísať na prichádzajúcu správu, zapamätať si informáciu, ktorú nadiktujete, spustiť vašu obľúbenú hudbu alebo dokonca vyhľadať najbližšiu reštauráciu a rovno v nej rezervovať miesto. Ak sa snažíte vyhľadať miesta v okolí, môžete sa opýtať aj na dĺžku cesty vzhľadom k doprave alebo ako dlho by vám to trvalo na bicykli.

Ráno vás Google Home privíta informáciami o čase, počasí, ale dokonca aj o dennom programe a povinnostiach. Google Home si zvládne udržiavať napríklad nakupovací zoznam, ktorý bude následne dostupný v telefóne. To všetko vďaka službe Google Assistant, ktorá všetky zariadenia prepojí.

Kvalitné audio a podpora ďalších zariadení

Stačí vysloviť názov obľúbenej skladby a Google Home ju ihneď prehrá - z YouTube, Google Music alebo napríklad Spotify. Google nás láka na kvalitné podanie zvuku, rovnako tak je ale zaistená podpora ďalších zariadení od Googlu. Ak napríklad hrá hudba v Google Home, môže hrať ten istý obsah aj vo vedľajšej izbe v televízii.

Funguje to ale aj naopak - zariadenia, ktoré dokážu zaznamenávať váš hlas, môžete mať v dome niekoľko. Počúvajú všetky, ale len to najbližší vám nakoniec odpovie. Google Home možno umiestniť pokojne aj do viacerých miestností.

U podpory vlastných zariadení ale Google Home nekončí. Vďaka prepojeniu so známymi službami Philips Hue, Nest, Samsung SmartThings alebo napríklad IFTTT je možné ovládať nespočetné množstvo ďalších zariadení. Google tak stále buduje koncept šikovnej domácnosti a práve dvojica Google Assistent a Google Home bude hrať prím.

Google Home bude od dnešného dňa dostupný k predobjednávke na americkom Google Play za cenu 129 dolárov (cca 115,00€ ). Zariadenie by sa do predaja malo dostať v priebehu novembra, k predobjednávke získajú užívatelia pol roka YouTube bez reklám. O dostupnosti pre slovenský trh zatiaľ nevieme.