Obmedzí sa v Androide Google vyhľadávač a obchod Play?

Protimonopolný regulačný úrad EÚ sa zameral na holdingovú spoločnosť Alphabet. Chcú, aby Google prestal platiť výrobcom telefónov za to, že do Android zariadenia predinštalovávali Google vyhľadávač a Google Play. Zároveň Alphabet varovali pred veľkými pokutami, ak v tom budú pokračovať.

Google vyhľadávač a Google Play nahradí niečo iné?

Európska komisia obvinila Google už v apríli tohto roka. Dokument obsahuje viac ako 150 stránok o tom, ako má Google zneužívať svoje dominantné postavenie u telefónov so systémom Android. V dokumente napríklad stojí "Google nemôže trestať a hroziť spoločnostiam za nedodržanie podmienok," tvrdí agentúra Reuters.

EÚ chce zakázať americkému technologickému gigantovi, aby platil, alebo dával zľavy výrobcom hardvéru za to, že vo svojich zariadeniach predinštalujú obchod Google Play a Google vyhľadávač. Nedokážem si však predstaviť, že by zákazníci boli šťastní, keby v telefóne nachádzali napríklad Bing vyhľadávač, alebo Amazon App Store, prípadne nejaké oveľa horšie aplikácie.

Sťažnosť podalo niekoľko spoločností

Vyšetrovanie začalo na základe sťažnosti zo strany FairSearch, čo je lobistická skupina, ktorá sa snaží zabezpečiť to, aby Google nezneužíval dominantného postavenia na trhu vyhľadávačov. Do tejto skupiny patria napríklad Nokia, Oracle, TripAdvisor, alebo Allegro. Všetkých členov môžete nájsť na oficiálnych stránkach.

https://fairsearch.org/about/

Komisia má v úmysle stanoviť veľkú pokutu, ktorá by mala byť dostatočne odstrašujúca. Trest by mohol vychádzať z príjmov z AdWords, Google Play Store nákupov a AdMob reklamách v mobile.

Hovorca komisie EÚ Ricardo Cardoso odmietol situáciu komentovať. Google sa vyjadril tak, že sa teší na to, až ukážu európskej komisii to, ako navrhli systém Android. A že sa jedná o dobrý model, ktorý je prospešný pre obe strany a podporuje značne inovácie. Dá sa očakávať bitka právnikov, pripraviť si svoju obhajobu musí Google do konca októbra.

Vadí vám u Androidu predinštalované Google vyhľadávanie a obchod Google Play?