Najväčšia internetová firma oslavuje 18. narodeniny

Google dnes oslavuje 18. výročie. Na hlavnej stránke vyhľadávača o tom dal vedieť roztomilým animovaným Doodle. S narodeninami v prípade Googlu je to ale vždy trochu zložitejšie. Neexistuje totiž jediný dátum, firma oslavuje pravideľne inokedy :D. Najčastejšie však 7. a 27. septembra.

Počiatky Googlu môžu siahať už do roku 1996, kedy Larry Page a Sergey Brin začali na Stanfordskej univerzite pracovať na novom vyhľadávači. Vtedy ho ešte označovali ako BackRub. Keď sa z neho stal Google, ešte stále bežal na adrese google.stanford.edu. Doména google.com bola zaregistrovaná až 15. septembra 1997.

Vlastnú firmu Page s Brinom potom otvorili v garáži ich kamarátky Susan Wojcická až 4. septembra 1998. Tá bola mimochodom prvou marketingovou manažérkou firmy a na svedomí má práve aj oslavné logá Googlu (doodly). Dnes šéfuje YouTube. A až do minulého roka bola švagriná Brina (vzal si jej sestru Anne).

Z garáže sa do kancelárií v Palo Alto presťahovali až v apríli 1999, to už mal Google osem zamestnancov. V auguste toho istého roku prišlo ďalšie sťahovanie, tentoraz do Mountain View 2400 Bayshore. V marci 2004, kedy bolo googlerov už vyše 800, sa firma znovu sťahovala. Tentoraz na zatiaľ poslednú adresu, do Googleplex v Mountain View na adrese 1600 Amphitheatre Parkway.

Ale aby sme sa vrátili na začiatok. Oba oslavné dátumy, 7 aj 27 september, vznikli umelo. V histórii firmy sa v týchto dňoch roku 1998 nič dôležité nestalo. Ak sa chcete o histórii firmy dozvedieť niečo viac, odporúčame priamo oficiálny web, ktorý v bodoch pripomína všetky míľniky Googlu.