Kalendár Google sa priblížil funkciami pracovnému Outlooku

Dnešná aktualizácia aplikácie Kalendár od Google ponúka niekoľko užitočných funkcií, bohužiaľ ide o funkcie využiteľné vo firemnom prostredí využívajúcom platformy GSuite. Kto ich ale má, je zase o krok ďalej v organizácii stretnutí.

Platforma G-Suite, alebo tiež Google apps for work je odpoveďou Googlu na konkurenčné office platformy, ako je Exchange od Microsoftu. S G-Suite môže akákoľvek firma či tím využívať prepojené služby disku, kalendárov, agendy, e-mailov a messagingu. Pre rad firiem je toto riešenie výhodné, pretože ponúka plnohodnotnú vzdialenú hostovanú kanceláriu. Oproti konkurencii však stále trochu zaostáva v pokročilejších funkciách, ktoré napríklad kombinácia Exhange services a Sharepointe ponúkaná Microsoftom má. Medzi tieto funkcie patrí napríklad aj pokročilejšie riešenie schôdzok v kalendároch.

Kalendár od Google doháňa konkurenciu

Google si je svojich nevýhod vedomý a doháňa, čo sa dá. A celkom sa mu to darí. Nedávno napríklad predstavil možnosti organizácie schôdzok v miestnostiach firmy s možnosťou ich rezervácie. Funguje to ako v Exchange a Outlooku - správca zadefinuje miestnosti, ktoré majú svoje mená (napríklad "zasadačku 3A") a v kalendári je možné pripojiť ju ako miesto stretnutia.

Dnes Google vydal aktualizáciu aplikácie Kalendár, ktorá túto funkciu prináša tiež do G-Suite. Navyše pridáva možnosť automatického vyhľadania a rezervácie voľných miestností, čo je vec, ktorú v Outlooku nie je možné tak ľahko riešiť. V kalendári (tom firemnom pochopiteľne) stačí do miesta zadať označenie miestnosti a hneď vidíte, či je miestnosť voľná, alebo nie. Ak voľná je, uložením udalosti sa miestnosť "rezervuje", teda sa označí ako rezervovaná.

Google navyše umožňuje hľadanie ideálnych miestností. V praxi by to malo vyzerať tak, že ak má firma v G-Suite nadefinované napríklad päť zasadacích miestností, dve z nich sú veľké a tri menšie (pre menší počet ľudí), Google by pri vytváraní schôdzky mal podľa počtu vami prizvaných účastníkov byť schopný ponúknuť predovšetkým tú menšiu. Ak nebude voľná, pochopiteľne sa má poobzerať po inej, hoci s väčšou kapacitou.

G-Suite nie je v našej oblasti tak známou platformou, ale aj u nás už je využívaná niektorými firmami. Medzi tie veľké patrí napríklad Kofola, či Slovenská sporiteľňa. Výhody má toto riešenie ale aj pre malé firmy a vďaka politike Google voči neziskovým a vzdelávacím inštitúciám je táto cesta dostupná skoro pre každého.