Google spája svet a pripojil aj Indiu

Google vie ako na to. Začiatkom roka spustil projekt s názvom "Najväčšia verejná wifi na svete" s cieľom vytvoriť verejnú sieť wifi na 400 vlakových staniciach v Indii.

Indické železnice poskytujú najväčšiu sieť tratí na svete a vďaka nízkej ekonomickej úrovni je malé percento populácie, ktoré má prístup na internet a aspoň základné skúsenosti s ním. Spoločnosť Google v spolupráci s Railtel, telekomunikačným oddelením železníc, spustili v prvej fáze pokrytie 100 vlakových staníc s voľnou wifi sieťou. 

India má aktuálne 350 miliónov aktívnych užívateľov internetu, ale vďaka obmedzenej prenosovej rýchlosti využíva internet naplno necelých 40%. "Cieľom tohto projektu je zbližovať online svet a dať do rúk mladým ľuďom skúsenosti s praktickým používaním vyhľadávania informácií a spoznávania sveta." - vyhlásil Gulzar Azad, vedúci programu spoločnosti Google pre Indiu.

Najväčší vplyv na využívanie mobilných zariadení má tento program v malých mestách. Spustený bol na stanici Mumbai Central v januári, kde sa v priebehu prvého týždňa pripojilo 100 tisíc užívateľov. Tento čas prekonalo mesto Bhubaneswar, ktoré počet 100 tisíc užívateľov získalo za jeden deň.

Najviac využívajú free internet študenti na sťahovanie vzdelávacích kurzov, aktualizácii pre mobilné telefóny a na hľadanie práce.

Na pokrytie 400 vlakových staníc má Google v pláne využiť 45000 km dlhú optickú sieť spoločnosti Railtel. K dnešnému dňu evidujú 1,5 milióna aktívnych užívateľov. Predpokladaný cieľ je až 10 miliónov.

Spoločnosť Google týmto projektom v Indii nekončí. Už teraz sú v rokovaní s Indickou vládou o ďalších projektoch na podporu vzdelávania a prístupu k informáciám.

Čo dodať? Taký je Google.


Zaujímajú vás novinky zo sveta technológií a internetu?

Zaregistrujte sa k odberu noviniek a budete ich mať vždy medzi prvými.